Blog

Website Geçmişi Öğrenme

Website Geçmişi Öğrenme, İnternet sitelerinin website geçmişini bulmak için bir çok arşiv siteleri vardır, bunlardan en köklüleri 1996’lı yıllardan bu tarafa site geçmişi arşivini saklayan website geçmişi bulma siteleridir.

Wbsite geçmişi bulma konusunda bizlere ilk olarak Google’un ön belleği yardımcı olabilir. World Wіde Web’in yani www ile başlayan tüm sitelerin arşivi tutan  ve yıllara göre sitedeki içeriklerin aslında bir listesi ve yedeği mevcut.

Internet Archive yani archive.org Brеwstеr Kahlе tаrаfındаn 1996′da kurulmuştur. Yeni aldığınız alan adlarının ve websitelerinin önceki yıllarda nasıl bir yapıya sahip olduğunu, hangi içeriklerin yer aldığını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Website Geçmişi Öğrenme

Yukarıda ok işareti ile belirttiğim alana site adresini girip aratarak 1996 yılından bu tarafa o alan adına kurulan temaları, içerikleri, görselleri, indexlerine kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde daha kolay içerik bulabilir hem de satın almış olduğunuz websitesinin Internet geçmişini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Belirli aralıklarla kayıt tuttuğu için haftada bir veya 2 hafta bir şekilde site kayıtları yer almaktadır. Günlük olarak kayıtları maalesef yoktur. Fakat ne kadar günlük kayıt tutulmasa da website geçmişi öğrenme ve bulma konusunda en iyi sitelerin başında gelmektedir.

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı